Sony Bravia X75K 65-inch Smart Android LED TV (KD-65X75K)
  • Sony
  • Last Updated: 13th May 2026
Currently unavailable
Compare Notify When Available
Key Specs
  • Display
    Display 65.00-inch
  • Screen Type
    Screen Type LED
  • Resolution Standard
    Resolution Standard Ultra-HD
  • OS
    OS Android
  • Smart TV
    Smart TV Yes
Market Status Released
Release Date 2nd May 2022
Official Website sony.co.in
Sony Bravia X75K 65-inch Smart Android LED TV (KD-65X75K) Price in India
Price too high? Subscribe to our price drop alert Notify When Available
Sony Bravia X75K 65-inch Smart Android LED TV (KD-65X75K) Full Specifications
General
Brand Sony
Model Bravia X75K 65-inch Smart Android LED TV (KD-65X75K)
Release date 2nd May 2022
Model Name KD-65X75K
Display Size 65 inch
Screen Type LED
Color Black
Resolution (pixels) 3840x2160
Resolution Standard Ultra-HD
3D No
Smart TV Yes
Curve TV No
Series Bravia X75K
Launch Year 2022
Power Consumption Standby (W) 0.5
Connectivity features
No of HDMI Port 3
No of USB Port 2
Built In Wi-Fi Yes
Wi-Fi Supported Yes
Wi-Fi Bands Supported 2.4GHz,5GHz
Ethernet (RJ45) Yes
Headphone Jack Yes
Audio Out Yes
RF Connectivity Input Yes
Composite In (Audio Video Cable) Yes
Audio features
Number of Speakers 2
Speaker Type Open Baffle Speaker
Sound Technology Dolby Audio
Speaker Output RMS 20W